Ισόπαλος (2-2) ο ΟΦΗ απέναντι στον ΠΑΟΚ

Σε ένα τρομερό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, ο ΟΦΗ με τον ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 για την 6η αγωνιστική των playoffs.

Η ομάδα του αν και βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με το τέρμα του Μπίσεσβαρ στο 5’, κατάφερε να αντιδράσει και να πετύχει δύο τέρματα πριν λήξη του ημιχρόνου, με τους Νέιρα 18’ και Φιγκεϊρέδο 43’.

Στην επανάληψη με ένα καταπληκτικό σε εκτέλεση φάουλ ο Μιχαιλίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι δύο ομάδες λόγω των αποβολών των Κουτρουμπή (59') και Εσίτι (81').

Το φιλμ του ματς:

90+6’ Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα έκανε ό,τι ήθελε στο κέντρο πέρασε στον Μάνο, αυτός ξανά στον Νέιρα, αλλά ο Πασχαλάκης έβγαλε την προβολή του

90+1’ Κίτρινη κάρτα στον Γουάλι για καθυστέρηση

89’  Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος αντί του Φιγκεϊρέδο και ο Νάστος αντί του Μαρινάκη.

88’  Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Μάτος, κεφαλιά του Άκπομ άουτ

86' Ανάποδο ψαλίδι του Μαουρίσιο, μπλόκαρε ο Γουόλι

81' Κίτρινη κάρτα και στον Γιαννούλη του ΟΦΗ

81' Κίτρινη κάρτα στον Εσίτι που μαρκάρει σκληρά τον Μεγιάδο, είναι επίσης η δεύτερη και αποβάλλεται, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ με δέκα παίκτες.

78' Κίτρινη κάρτα στον Ακπόμ.

77’  Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Σακόρ στη θέση του Στάικου

76’ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιχαηλίδη στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αφήνοντας... άγαλμα τον Γουάλι.

75' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση για φάουλ πάνω στον Μαουρίσιο.

72' Σέντρα στην περιοχή, με τον Τζόλη να σουτάρει και τον Γουάιλι να μπλοκάρει.

63’ Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Οι Μάτος, Άκπομ αντί των Μπίσεσβαρ, Λημνιού.

60' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στη θέση του Στοχ, ο Τζόλης

60' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, στη θέση του Βαζ ο Βίκτορ

59' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κουτρουμπή που αποβάλλεται

55’ Κίτρινη κάρτα στον Στάϊκο για φάουλ στον Μαουρίσιο

51’  Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον Στοχ, στρώθηκε στον Γιαννούλη, αλλά το σουτ πέρασε έξω απ' την εστία του Γουάλι.

50' Κίτρινη κάρτα στον Εσίτι, για σκληρό φάουλ πάνω στον Μεγιάδο.

49’  Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ.  Εκτέλεση φάουλ του Στοχ, πήρε την κεφαλιά ο Βαρελά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Γουάλι.

46’ Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μιχαηλίδης αντί του Ροντρίγκο και Εσίτι στη θέση του Ελ Καντουρί.

45'+3' Ωραίο σουτ του Λημνιού, έξω από την περιοχή, στην αγκαλιά του Γουάλι η μπάλα.

43’ ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ. 43' Ωραία συνεργασία των ποδοσφαιριστών του ΟΦΗ, με τον Βαζ να περνάει στον Μπράουν, κι αυτός να κάνει το γύρισμα στον Φιγκεϊρέδο, ο οποίος με προβολή έκανε το 2-1

39' Κίτρινη κάρτα στον Ροντρίγκο, για φάουλ στον Νέιρα, αλλά και στον Φερέιρα για διαμαρτυρίες

28' Κίτρινη κάρτα στον Κουτρουμπή για φάουλ στον Σβιντέρσκι, που έφευγε στην αντεπίθεση.

24' Σουτ του Ελ Καντουρί, άουτ

18’ ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ. 18' Ο Βαζ πέρασε αριστερά στον Κοροβέση, αυτός έδωσε στον Νέιρα στο ημικύκλιο, κι ο τελευταίος με σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Πασαλάκη κάνοντας το 1-1!

16’ Δοκάρι για τον ΟΦΗ.  Κάθετη του Μεγιάδο στον Βαζ, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη.

14' Κεφαλιά του Κουτρουμπή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαζ, έβγαλε ο Πασχαλάκης

13’  O Φιγκεϊρέδο έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Βαρέλα, πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Πασχαλάκη. Κόρνερ για τον ΟΦΗ.

9' Σουτ του Νέιρα, η μπάλα κοντράρει και ο Πασχαλάκης την προλαβαίνει προτου καταλήξει κόρνερ.

5’ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Ο Γιαννούλης έκανε την βαθιά μπαλιά για τον Λημνιό, αυτός έκανε το γύρισμα από δεξιά στον Μπίσεσβαρ και αυτός προλαβαίνει τον Κουτρουμπή και με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1.

4' Γύρισμα του Μπράουν από τα δεξιά, άουτ η μπάλα.

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)
Βοηθοί: Αθανάσιος Κολοσσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας), Χρήστος Τζιώτζιος (Θράκης)
4ος: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)
VAR: Αριστομένης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
AVAR: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάιλι, Μπράουν, Μαρινάκης (89’ Νάστος), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Στάικος (77’ Σακόρ), Νέιρα, Μεγιάδο, Βαζ (60’ Ζοάο Βίκτορ), Φιγκεϊρέδο (89’ Μάνος).
Αναπληρωματικοί: Σωτηρίου, Σακόρ, Νάτσος, Μάνος, Ναμπί, Ζοάο Βίκτορ, Βαφέας, Νοικοκυράκης, Μπολάκης

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (46’ Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Ίνγκασον, Βαρέλα, Ελ Καντουρί (46’ Εσίτι), Μαουρίτσιο, Λημνιός (63’ Μάτος), Μπίσεσβαρ (63’ Άκπομ), Στοχ (61’ Τζόλης), Σφιντέρσκι.
Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Εσίτι, Λάμπρου, Ακπόμ, Τζόλης